Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Çek cumhuriyeti, bir diğer adıyla Çekya Avrupa’nın ortasında küçük bir ülkedir. Birçok turistlik mekanı ile turistlerin ilgi odağı olmuştur. Çoğu turist Avrupa seyahatini tamamlamadan mutlaka bu yerleri de görmelidir. Öyle ki Çek cumhuriyetine gitmek isteyen çoğu turist nette veya forum sayfalarında ”Çek Cumhuriyeti’nde nereler gezilir” şeklinde araştırmalar yapıyor. Avusturya’nın doğusunda kalan bu muazzam ülke Slovakya ile komşudur. Bu bölgeye gelen turistler daha sonra Avusturya veya Slovakya’ya kolaylıkla geçebilirler. Bu ülkenin resmi dili çekçe olarak bilinir.

Karl Köprüsü

Karl köprüsü, Çek cumhuriyetinin başkenti olan Pragya şehrinde bulunur. Başkentte bulunan bu köprü bir nehir üzerine kurulmuştur. Dünyanın en eski köprülerinden olarak da bilinir. Kral 4. Karl tarafından yaptırılmış olan bu köprü dünyanın sayılı turistlik köprülerinden sayılır. Bu köprünün mimarı ünlü Peter Parler’dir. Köprünün yaklaşık uzunlu 1.5 kilometredir. Bu köprü yaklaşık 1357’lerde yapılmış olup bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış nadir köprülerdendir. Her yıl yaklaşık 1 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir.

Prag Kalesi

Prag Kalesi, çek cumhuriyetinin başkentinde yer alır. Prag şehrinin tam merkezinde bulunan bu kalenin yapımı orta çağlara dayanır. Bu kalenin mimari tarzı Barok mimarisi olarak da bilinir. Bu kalenin yapımı çok eskilere dayansa da 1929′ da bitmiştir. Bunun sebebi bu bölgenin tarih boyunca birçok ülkenin veya birçok etnik yapının etkisi altında kalmasıdır. Yine bu yapının inşasında ilk olarak Peter Parler daha sonra ise Matthias of Arras çalışmıştır. Bu bölge yıllık 100 binden fazla turist çekmektedir.

Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali, romanın başpiskoposluğu olarak da bilinir. Bir Katolik kilisesi ve manastırı olan bu katedral Prag şehrinde bulunur. Aziz Vitus Katedrali’nin yapımı 1300’lü yıllara kadar dayanır. Geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar birçok devlet adamının, kral ve kraliçelerinin ta giyme törenine ev sahipliği yapmıştır. Aziz Vitus Katedralinin yüksekliği yaklaşık 310 metredir. Turistlik mekân olarak açılması 1929 yılında gerçekleşmiş 1999 yılında ise dünya kültür mirasına girerek koruma altına alınmıştır. Mimari tarzı olarak gotik bir tarza sahip olan bu yapı eşsizdir.

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi, Prag Asronomik saati olarak da bilinen ve Prag’ın kuzeyinde yer alan bir saattir. Bu saat 1410 yılında inşa edilmiş ve o günden bu güne kadar hiç durmamıştır. Dünyanın en eski 3. saati olan bu saat birçok turistin gözdesi olmuştur. Her gün saat sabah 9’dan akşam 10’a kadar hizmet veren saat birçok turistin gözdesi olmuştur. Bir belediye binasının duvarına inşa edilmiş bu saat yıllık 20 bin kadar turist çekebiliyor. Geceleri eşsiz sarımsı ışığı ile görenleri cezbediyor.

Dans Eden Ev

Dans Eden Ev, Çek cumhuriyetinin başkentinde bulunan 7 kaylı iki binadan oluşur. 1994 yılında yapımına başlanan ve 1996 yılında yapımı sonlanan bir binadır. O günden bu güne kadar ayakta kalmış tek eğimli binadır. 30 derecelik eğimi ile harika bir mimari özelliğe sahiptir. Altında ki raylı sistem sayesinde depremlerden etkilenmez. Mimarları bir sigorta şirketi tarafından yaptırılan bu binanın Frank Gehry ve Vlado Milunić çalışanlarıdır. Bu mimarlar dünyada ilk kez %30 eğim ile bina yapmıştır. Şimdiye dek yıkılmayan bu binanın yapımı 2 yıl kadar sürmüştür. Yıllık 100 binden fazla turist çeken bu bina turist sayısını her yıl biraz daha artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz