Letonya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Avrupa’nın kuzeyinde bulunan Letonya, Baltık bölgesinde bulunan üç ülkeden biridir. Litvanya, Belarus, Estonya ve Rusya komşu ülkeleridir. Turistik açıdan adını pek duyurmayan Letonya görenleri kendine hayran bırakacak kadar eşsiz güzelliğe, şaşırtıcı bir kültüre ve buram buram tarih kokan yapıtlarına ev sahipliği yapmaktadır. Aklınızda eğer Letonya’da nereler gezilir? Sorusu varsa aşağıya göz atın.

Riga

Letonya’nın hem idari hem de tarihi açıdan başkenti olan Riga oldukça karmaşık bir kültüre sahiptir. Letonya’da gezilmesi gereken şehirlerin başında gelen Riga birçok tarihi yapıta ev sahipliği yapmaktadır. Bu tarihi yapıtların başında Riga Katedrali gelmektedir. Yaygın olarak Dome Katedrali adıyla anılmaktadır. Dauvaga Nehri’nin yakınlarında inşa edilmiştir. Bulunduğu bölgede en ulu orta çağ katedrali olarak kabul görmüştür. En az Dome Katedrali kadar ilgi gören bir diğer tarihi yapıt ise St. Peter Kilise’sidir. 1209 yılından günümüze kadar pek çok kez tahrip olmuş ve yıkılmıştır. Onlarca restorasyon çalışmalarına rağmen hala izlerine rastlamak mümkündür. İbadet dışında sergi ve müzikallere de sahiplik yapmıştır.

Liepaja

Letonya’nın en ünlü kıyı kentidir ve ülkenin batısında bulunmaktadır. Kışı hiç sert yaşamaz ve oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken ünlü limanları da bulunmaktadır. Bu bölgede ahşap evlere sıklıkla rastlamak mümkündür. Çok fazla mimarı öge, renk ve karmaşa bulundurmamakla birlikte oldukça sade ve doğal bir şehirdir. Burada gezilecek en önemli yer Karosta’dır. Bu bölgede tarihi bir askeri hapishane bulunmaktadır. Başlarda bir askeri hastane olarak kullanmak için tasarlanmış ancak 1997 yılına kadar amacı dışında kullanılmıştır. Bunun yanı sıra yapılabilecek sınırlı faaliyetler vardır. Şehir çok fazla rüzgar aldığından dolayı bunu değerlendirmek için rüzgar sörfü yapanlara rastlamak mümkündür. Diğer şehirler de olduğu gibi burada da Holy Trinity, Saint Anne’s, St. Meynard’s, St. Joseph’s gibi birden fazla kilise ve katedral bulunmaktadır.

Cesis

Bu şehir biraz daha dağlık ve ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Doğayla daha iç içe olmak isteyen halkıyla birlikte ufak bir kasabadır. Letonya’nın en eski kültürüne sahip şehridir. Aynı zamanda 2014 Avrupa Kültür Başkenti unvanını almaya hak kazanmış bir şehirdir. Tarihi kaldırım ve birkaç kalesiyle Letonya’nın gözde şehirlerindendir. Eğer alışveriş yapmak için bir yer arıyorsanız Rigas Caddesi, tarihi bir mekan görmek istiyorsanız Medieval Kalesi, Victory Monument ya da doğal bir mekan arıyorsanız May Park tercih etmeniz gereken yerler arasındadır.

Bauska

Almanların buraya Bauska Kale’sini inşa etmeleri sonucu Bauska adını alan bu şehir Letonya’nın tarihi ve kültürel açıdan önemli şehirlerinden biridir. Geçmişte önemli bir ticaret yolu olmuş ve birçok kavime yurt olmuştur.

Jurmala

Jurmala şehrini tatil yapmak isteyenler tercih ediyor. Bu nedenle Jurmala tam anlamıyla bir tatil şehridir. Upuzun ve doğal güzelliğe sahip bir kumsalı vardır. Tatil sezonunda önce yaklaşık olarak elli bin nüfuslu olan şehir, sezon zamanı iki yüz bin turist ağırlamaktadır. Bu kadar çok turistin odak noktası olmasının sebebi önemli spa merkezleriyle ünlü olmasıdır. Nemli bir iklime sahip olması kışların ağır geçmemesine neden olmaktadır. Gezilmesi gereken en önemli yerler arasında tatilcilerin uğrak yeri olan kaplıcalar ve ince kumlu plajlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra Sovyet kültürüne ait 18. yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan tarihi yapılar, meşhur ahşap evler, Etnografik açık hava müzesi, ulusal terapi merkezi de görülmeye değer mekanlar arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz