Estonya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Estonya bir diğer adıyla Estonya cumhuriyeti Kuzey Avrupa kıyılarında bulunan küçük bir devlettir. Başkenti Tallinn olan bu devletin yarısı 2222 adadan oluşur. Para birimi olarak ilk zamanlarda Dolar kullanmışlar daha sonra Euro para birimine geçmişlerdir. Adalarından dolayı en çok turist çeken Avrupa devletlerinden biridir. Bu küçük ada devletinde 1,5 milyondan az kişi yaşıyor. Ülkede resmi dil olarak Estonca kullanılıyor. Ülkenin yarısı adalardan oluştuğu ve okyanusa kıyısı olduğu için nemli karasal iklim görülür. Bu devlet aynı zamanda Sovyetler birliğinden ilk ayrılan devlettir. Jeopolitik gücünün yanı sıra yıllık nüfusu kadar turist çekiyor. Nüfusa oranla dünyada yıllık en fazla turisti alan ikinci ülkedir. Bu yüzden nette ”Estonya’da nereler gezilir ” gibi araştırmalar yapan turistlerle karşılaşmak mümkündür.

Alexander Nevsky Katedrali

Estonya’nın başkenti olan Tallinn de bulunan Alexander Nevsky Katedrali dünyanın en eski katedralleri arasında yer alır. Restore edilmeden önce eski çağlarda hissi verebilen bir mimarisi vardı. Bu katedral halktan toplanan bağışlar ile yaptırılmıştır. Mikhaile Pro tarafından tasarlanan binanın yüksekliği 113 metre kadardır. Alexander Nevsky Katedrali bir Ortodoks katedralidir. 1902 de yaptırılan bu katedral hala ayakta durmayı başarabilmiştir. Estonya Rusya birliğinden ayrılmadan önce bir Rus kral tarafından yaptırılan Alexander Nevsky Katedrali yıllık binlerce turist çekmeyi başarmıştır.

Kadriorg Art Museum

Kadriorg Art Museum, Estonya’ da bulunan bir binadır. Bu bina Büyük Peter tarafından yaptırılmıştır. Rusya kralı Catherine I adına yaptırılan bu binanın diğer bir ismi Petrine Barok sarayıdır. Bu kelimenin anlamı ise o zaman ki Rus kralın takma adı olan ” Catherine Vadisi ”demektir. Kadriorg Art Museum, 1725 yılında bizzat Rus kral tarafından açılmıştır. Daha çok taç giydirme törenlerinde ve devletin idari işlerinde kullanılmıştır. Bugünler de ise yüzlerce turisti çekmeyi başarabilmiştir.

Lahemaa National Park

Lahemaa National, Park Estonya’nın başkenti olan Talinn doğusunda ki bir parktır. Bu park 725 kilometre kare içeresine kuruludur. Lahemaa National Parkı dünya mirası koruma listesine alınmış üç yüz parktan birisidir. 1971 yılında açılan Lahemaa National Parkı Sovyetler birliğinin ilk milli parkı olarak da bilinir. Gidecek turistler için 24 saat açık tutulan Lahemaa National Parkına girişler tamamen ücretsizdir. Aynı zamanda büyük bir gölün yanında yer alır.

Tallinn Televizyon Kulesi

Tallinn Televizyon Kulesi Estonya’nın başkenti olan Talinn’in batısında yer alır. Tallinn Televizyon Kulesinin yapımı 5 yıl kadar sürmüştür. Estonya’nın en yüksek yapısı olan Tallinn Televizyon Kulesi Rus olimpiyatlarda açılmıştır. Açılan bu televizyon kulesi yıllık 50-100 arasında turist çekebiliyor. Yüksekliği 314 metreye ulaşan bu Tallinn Televizyon Kulesinin yapımı 1975’te başlayıp, 1980’de bitmiştir. Her gün saat onda açılan ve gece yarısı kapanan turistlik mekana giriş tamamen ücretsizdir. Bunun yanı sıra yiyecek içecek gibi ikramlarda da bulunabiliyorlar.

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi Estonya’nın başkentinde yer alan ve ikinci dünya savaşında tahrip olan bir kilisedir. St. Nicholas Kilisesi ilk olarak dini maksatlarla yapılsa da savaşlarda ve buna benzer krizlerde cephanelik ve insani yardım için kullanılmıştır. Bunu yanı sıra bugüne kadar hiç restore edilmediği için üzerinde hala ikinci dünya savaşından kalan izler vardır. Bu sebepten olacaktır ki yıllık 400 binden fazla turist ağırlıyor. Bu yapı 13. yüzyılda yapılmış ve birçok savaş görmüştür. Bu yapının yüksekliği ise yaklaşık 93 metredir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz