Kuzey Amerika Gezi Rehberi

0

Kuzey Amerika coğrafya olarak Amerika kıtasının kuzeyini ifade eder. Bu coğrafya üzerinde dünya nüfusunun %15’i kadar insanın yaşadığını biliyoruz. Bölgenin doğusunda Atlas Okyanusu, kuzeyinde Arktik Okyanusu, batısında ise Büyük Okyanus yer almaktadır. Bu üç okyanus ile çevrelenmiş coğrafyada çok sayıda doğal ve tarihi güzellik yatmaktadır. Kuzey Amerika’da pek çok ülke de bulunmaktadır. Bu ülkeler için hangilerinin gezilebileceğine Kuzey Amerika gezi rehberi ile bakacağız. Kuzey Amerika coğrafyası üzerinde bulunan toprakların Birleşmiş Milletler ülkeleri ve bağımlı ülkeler olarak ikiye ayrıldığını da görüyoruz. Kuzey Amerika ülkelerinden İngilizce, İspanyolca, Fransızca yaygın olarak kullanılan dillerdir. Ayrıca kuzey Amerika’nın ulaşım olarak oldukça gelişmiş bir yapısı olduğu da görülebiliyor.

Kuzey Amerika’nın Gözdesi: ABD

Kuzey Amerika, ABD topraklarını da içerisinde bulunduruyor. ABD yılın her dönemi dünyanın her tarafından milyonlarca turisti ülkesinde ağırlıyor. Turistik anlamda tam bir cazibe merkezi de denilebilir. Amerika’da New York, Las Vegas, San Fransisco, Boston en fazla ziyaretçi çeken şehirleri meydana getirmekte. New York çok gelişmiş bir şehir. Çok yönlü özelliğe sahip olan bu şehir Kuzey Amerika seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Şehrin turistik olarak en önemli noktasını ise Central Park oluşturuyor. Las Vegas ise tam bir eğlence merkezi. Kuzey Amerika seyahatinde 7/24 bir eğlence aranıyorsa Las Vegas kesinlikle gidilmesi gereken şehirlerden birisi. Bu şehirde gece hayatı oldukça renkli. Otelleri ve casinoları ise dünyaca ünlü. San Fransisco, Golden Gate köprüsü ile ün yapmış bir yerdir. Filmlere konu olan bu köprü Kuzey Amerika seyahati ile görülebilir.

En Eski Yerleşim Yerlerinden Birisi: Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti ülkemizden de çok fazla turistin gittiği ülkelerden birisidir. Turistik açıdan Kuzey Amerika’ya gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden birisi. Bu coğrafya üzerinde tropik iklim hâkim bu yüzden yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Dominik Cumhuriyetinde turizm oldukça önemli bir yer tutar. Bu yüzden turizm faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Ülkede çok fazla lüks tatil yeri ve oteli de yer alır.

Kuzey Amerikanın En Kuzeyi: Kanada

Kanada, Kuzey Amerikanın en kuzey noktasını meydana getirmektedir. Kanada dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ikinci ülkesi konumunda. Dolayısıyla bu geniş topraklar üzerinde çok sayıda turistik yer mevcut. Kanada üzerinde hem İngilizce hem de Fransızca yoğun olarak kullanılıyor. Niagara Şelalesi ülkenin en meşhur turistik cazibe merkezidir. Bu şelale aynı zamanda dünya harikalarından birisidir. Kuzey Amerika ziyaretinde bu dünya harika şelale mutlaka ziyaret edilmelidir. Banff Ulusal Parkı’da Kanada’da oldukça popüler. Bu ulusal park özellikle doğa turizmi gerçekleştirecek kişilerin bütün beklentilerini karşılıyor. Burada doğa yürüyüşleri, camping gibi faaliyet yürütmekte mümkün.

Macera Arayanlar İçin: Guadeloupe

Kuzey Amerika seyahatinde macera arayan kişiler bu adaya gidebilirler. Bu ada üzerinde aktif yanardağlar mevcuttur. Hem ada olması hem de bu tür aksiyonların olması yılda binlerce turisti adaya çekmekte. Bu ülke hem iç hem de dışarıda Fransa’ya bağlıdır. Dolayısıyla ada da Fransızca egemen dildir.

En Eski Adalardan: Antigua ve Barbuda

Bu ada ülkesi Kuzey Amerika üzerinde yer alan ve bu coğrafyanın ne eski adalarından birisidir. Bu ülke ülkenin adını aldığı iki adet büyük adadan ve küçük adacıklardan meydana gelmiştir. Ada tarihi milattan önce 2.400 yıllarına kadar dayanmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda bu bölgede yaşayan ilk insan belirtilerinin MÖ 2.400 yıllarına kadar dayandığını gösteriyor. Adaların kıyıları oldukça girintili çıkıntılı olsa da iklim bakımından turizme elverişlidir. Önceden geleneksel tarımcılıkla uğraşan ada sakinleri artık geçimini turizmden sağlamaktadır. Dolayısıyla adada turizm seçenekleri gelişmiştir. Bu adalar üzerinde tarih ve doğal güzelliklerin bir araya gelmesi son zamanlarda burayı oldukça popüler yaptığı görülmekte.

Doğal Bir Yapı: Virjin Adaları

Virgin adaları Amerika bağlı adalar topluluğudur. Bu adalar Kuzey Amerika’da oldukça popüler. Virgin Adaları Ulusal Parkı ülkenin en popüler turistik yerlerinden birisidir. Parka ulaşım ise ada üzerinde oldukça kolaydır. Ada üzerinin büyük bir kısmı park ile kaplıdır. Magens koyu, bu adada en güzel sahil yerlerinden birisini oluşturmaktadır. Bu koya tam bir doğa cenneti diyebiliriz. Koy beyaz kumlar ile kaplıdır. Buradaki deniz ise dünyadaki en berrak denizlerden birisidir. Eğer Kuzey Amerika seyahatine çıkılıyorsa bu koy ziyaret edilmeli ve bu berrak sularda yüzülmelidir.

Farklı Bir Yer: Dominika

Dominika, dünya üzerinde son zamanlarda turizm açısından patlama yaşayan ülkelerden birisidir. Dominika ekonomik anlamda son zamanlarda büyük bir sıçrama yapmış ve bu sıçramayı da turizm sektörü sayesinde gerçekleştirmiştir. Dominika şimdi ise dünyada popüler turizm yerleri arasında. Kuzey Amerika gezilerinde Dominika’ya ziyaret gerçekleştirilmeli ve özellikle sahilleri görülmelidir. Ayrıca burada zengin bir toprağın olduğu bilinmektedir. Volkanik toprak oluşumundan dolayı en lezzetli tropikal meyveler bu ülke üzerinde yetişmektedir. Muz başta olmak üzere kakao, limon, vanilya bu ülke üzerinden diğer ülkelere de gönderilmektedir. Buraya gelindiğinde en çok güzel tropikal meyvelerle karşılaşmak mümkün. Dominika Amerika’nın keşfinden sonra ilk yerleşilen coğrafyalardan birisi. Ülke üzerinde İngilizce ve Fransızca ağırlı olarak konuşuluyor. Ülkede eski dönemlerde şiddet olayları meydana gelmiş olsa günümüzde bu olaylar durulmuş ve turizm sayesinde olumlu bir gelişme çizgisi yakalamışlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz