Avrupa Tatili Yapacaklara Öneriler

0

Türkiye’de tatil yapmaktan sıkılmış ve artık yeni yerler, yeni ülkeler görmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için ise en uygun seyahat ve gezi yeri Avrupa olacaktır. Çeşit çeşit ülkeler, yeni yeni insanlar ve daha önce tanışmadığınız kültürler ile tanışmak için Avrupa gezisi sizin için kaçınılmaz bir fırsat olacaktır. Ancak Avrupa seyahatiniz öncesinde birkaç ipucuna ihtiyacınız olacaktır. Zira yeni bir ülkeyle ve kültürle tanışmak her ne kadar çok eğlenceli gibi görünse de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Sizlere bu yazımızda avantaj sağlayacak pek çok altın değerinde bilgi sunacağız. İşte sizlere sunmak için hazırlamış olduğumuz Avrupa tatili yapacaklara öneriler. Haydi, okumaya devam edin!

1) Mutlaka Bir Tatil Planınız Olsun!

Tatil yapmaya karar verdiğiniz ülkeyi seçtikten sonra en önemli şeydir bir plan yapmak. Tabii öncesinde sağlam bir araştırma yapmanız lazım. Gideceğiniz ülkede önemli müzeleri ve caddeleri detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Daha sonra ise bu araştırmalarınız doğrultusunda kendinize belirli bir plan oluşturun. Örneğin bir haftalık bir tatile çıkmayı düşünüyorsanız belirlediğiniz yerleri bu bir haftaya uygun bir şekilde dağıtın. Her gün ise belirlediğiniz bu plana uyarak o yerleri gezin. Eğer belirli bir gezi planınız bulunmazsa nereye gideceğim diye düşünmekten tatilinizden verim alamazsınız. Bu nedenle uygun bir tatil planı yapmak sizin için en mükemmeli olacaktır.

2) Restaurant Araştırması Yapın!

Tatil esnasında çoğu kişinin en çok zorlandığı durumdur yemek. Zira yurt dışında temiz ve güvenilir yemek yapan bir yer bulmak, gideceğiniz yer hakkında bilgi sahibi değilseniz çok zor olabiliyor. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin mutlaka gezilmesi gereken bölgelerini araştırırken yemek yenebilecek yerleri araştırmayı aklınızdan çıkarmayın ve seçtiğiniz mekanları gezilecek yerler listenizin bir köşesine not almayı unutmayın. Ekstra olarak bir bilgi daha ekleyecek olursak yemek yenebilecek tarzda mekanları araştırırken müşteri yorumlarına da göz atmayı unutmayın deriz.

3) Para Değişimi Yapmayı Unutmayın!

Farklı ülke, farklı kültürler ve ister istemez farklı para birimler. Avrupa’da bulunmakta olan pek çok ülkenin para birimi genel olarak Euro’dur aslında. Lakin bazı ülkelerin para birimleri bizde ki gibi farklı olabiliyor. Bu durumda paranın değerinde değişikliklere neden oluyor. Tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerinde para birimleri Euro’dan daha düşük. Bu nedenle gitmeyi planladığınız ülkenin para biriminin değeri ne kadar diye iyice araştırın deriz. Zira Euro ile tatil yapmak yerel para biriminden daha pahalıya gelebilir. Daha az paraya daha fazla şey almak istiyorsanız bu konuyu geniş çaplı bir araştırın deriz.

4) Kartlarınızın Yurt Dışı Kullanımı Hakkında Bilgi Sahibi Olun!

Bazı durumlarda Euro yerine yerel para birimi kullanmakta sizi kurtaramayabilir. Çok beğeneceğiniz ama nakit olarak bütçenizi aşırı aşabilecek bir şey almak isteyebilirsiniz. Bu durumda ise kurtarıcınız kredi kartlarınız olacaktır. Ancak bazı bankaların kartları yurt dışında kullanılamayabiliyor veya ek komisyon ücreti gereksiz derecede fazla olabiliyor. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için yurt dışına çıkmadan önce kredi kartınızı aldığınız banka ile irtibata geçin ve yurt dışında kartlarınızı nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi alın. Ek bir bilgi olarak ise yurt dışında bazı bankalar para çekimi esnasında da fazla miktarlarda ek ücretler alabiliyorlar. Bu gibi durumlar için yine bankanızdan bilgi alablir ve yanınıza yeterli olduğunu düşündüğünüz derecede nakit para alabilirsiniz.

5) Daha Rahat Gezmek İçin Uygulama İndirin!

Birçok ülkenin turistler için hazırlamış olduğu şehirde ki gezilecek yerlere ulaşımın nasıl olduğunu anlatan uygulamaları bulunuyor. Sizlerde yolculuğa çıkmadan önce bu aplikasyonları indirerek gideceğiniz ülkeyi daha kolay bir şekilde gezebilirsiniz. Bu tarz bir uygulama bulamadıysanız Google Haritalar üzerinden de gezeceğiniz yerin haritasına ulaşabilirsiniz. Bu sayede gezi planınıza yazdığınız yerlere daha rahat ve hızlı ulaşabilirsiniz. Bu durum sizleri zamanda tasarruf ederek, yorulmadan ve kaybolmadan gezebilmenize yardımcı olacaktır.

6) Şehir İçi Ulaşım Hakkında Bilgi Sahibi Olun!

Gitmeyi planladığınız Avrupa ülkesinde ki şehir içi ulaşım hakkında gitmeden bir araştırma yapmanız sizin için iyi olabilir. Zira her yere taksiyle gidemezsiniz. Bu nedenle özellikle otobüs, metro veya tramvay gibi seçenekleri iyi araştırmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. Şehir içi ulaşım için ülkemizde ki gibi el kart veya akbil tarzı gereçlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunları nasıl temin edebileceğinizi önceden öğrenmek size faydalı olacaktır.

7) Valizinin Hazırlarken Dikkatli Olun!

Tatile çıkmaya karar veren birçok kişinin en büyük hatasıdır valiz hazırlarken her şeyi içine tıkmak. Lakin gideceğiniz yere uçakla gitmek gibi bir planınız varsa bu hataya düşmemenizi öneririz. Zira gereksiz eşyalarla dolu valiziniz uçakta taşıyabileceğiniz kilo sınırını aşarsa ek ücret ödemek zorunda kalabilir ya da başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle valizinizi gereksiz eşyalarla doldurmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Ayrıca aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer nokta ise gideceğiniz ülkeden de bir şeyler satın alacağınız. Aldığınız şeyleri koymak için ise valizinizde mutlaka bir yer olmalı. Bu nedenle yanınıza sadece lazım olan araç ve gereçlerinizi almanız yararınıza olacaktır. Bunun haricinde ise ek olarak ufak bir çanta daha alabilirsiniz. Olur da aldığınız ufak tefek eşyalar valizinize sığmazsa bu çantaya koyup taşıyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz