Fethiye’de Kamp Yapılabilecek Alanlar

1

Türkiye’nin tatil cenneti noktalarından birisi de Muğla ili sınırları içerisinde bulunan Fethiye’dir. Fethiye deniz tutkunları ve doğa hayranları için bulunmaz güzellikleri bir arada bulabilecekleri bir tatil beldesidir. Bunun yanında tarihi bakımdan oldukça çok eski yerleşim alanları bulunmaktadır. fethiye’de kamp yapılabilecek alanlar oldukça fazladır. Fethiye merkeze 12-13 km mesafede Orman Bakanlığına bağlı Katrancı Orman kampı bulunmaktadır. Katrancı koyunda bulunan kamp alanı denize sıfır konumda ve iki bölümden oluşmaktadır. Kamp alanının girişinde bulunan büyük koy çadır, karavan ve günübirlik konaklama yapmak isteyenler tarafından kullanılmaktadır. İkinci ve biraz daha küçük olan kamp alanında daha çok uzun vadede çadır kampı yapanlara ayrılmıştır. İşletme çadırı olmayan müşterilerine hazır bulunan çadırlarından tahsis etmektedir. Son yıllarda çadır alanlarında kamp yaparak tatil geçirmek isteyenlerin gözde yerlerinden birisi Fethiye olmuştur.

Fethiye Nerededir ve Ne Zaman Gidilmeli

Fethiye konum olarak sahil bandında Göcek ve Kalkan arasında bulunmaktadır. İç kesimde ise Burdur ve Denizli bulunmaktadır. Muğla’nın 13 ilçesi arasında en geniş alan ve nüfusa sahip ilçelerinden birisidir. Muğla şehir merkezine 2 saatlik uzaklıktadır. Göcek, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ve Dalyan yakın mesafede olup günübirlik gidip gelinebilir. Fethiye dört mevsim ziyaret edilebilecek bir özelliğe sahiptir. Yaz aylarında deniz severleri ağırlayan Fethiye, ilkbahar ve sonbaharda doğa tutkunları için ideal bir gezi alanıdır.

Fethiye’de Nereler Gezilebilir

Fethiye doğal alanlar ve tarihi yerleri ile sıkılmadan tatil yapılacak bir yerdir. Denize girmeyi sevenler için merkezde çalış plajı, katrancı koyu, Ölüdeniz, Günlüklü plajı ve Küçük Samanlık koyu, kabak koyu, karaot plajı, kıdrak plajı, inlice halk plajı, kuleli koyu ve aksazlar koyu tercih edilebilir. Doğa tutkunları için saklı kent kanyonu, kelebekler vadisi, gizli kent şelalesi, ölüdeniz, kabak koyu, babadağ, yeşil vadi, katrancı koyu ve yuvarlakçay doğa ile iç içe olabileceğiniz alanlardır. Fethiye tarihi yerler bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Telmessos antik kenti, amintas kaya mezarları, Fethiye antik tiyatrosu, likya yolu, araxa antik kenti, kayaköy, kral mezarları, pınara antik kenti, Tlos antik kenti, Letoon Antik kenti ve Fethiye Arkeoloji müzesini gezebilirsiniz.

Fethiye’de Neler Yapılabilir

Fethiye deniz ile ormanın kucaklaştığı ve arasından çayların süzüldüğü bir cennet köşedir. Balık tutmayı sevenler için düzenlenen balık avlama turlarına katılarak balık avlayabilirsiniz. Günübirlik tekne turları ile adaları gezebilirsiniz. Babadağ üzerinden paraşütle atlayarak hayatınızda hiç unutamayacağınız heyecanlardan birini yaşamak mümkündür. Safari turlarına çıkabilir ve atlarla gezebilirsiniz. Deniz sporları ve eğlenceli su aktivitelerine katılabilirsiniz. Fethiye gece yaşantısı ve eğlencesi bakımından aktif bir yapıya sahiptir. Fethiye merkezde bulunan liman çevresinde bulunan mekânlarda (restoran, kafe, bar ve aile çay bahçeleri) sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Fethiye’de kamp yapabileceğimiz alanlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Daha önceden kamp deneyimi yaşamadım, yeni başlayanlar için uygun olacak bölgeleri önerebilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz