Schengen Vizesi Nedir?

22.11.2023
1
Schengen Vizesi Nedir?
sosyal medya yönetimi

Schengen, Avrupa Birliği’ne bağlı ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne bağlı üyeleri kapsayan bölgeye denir.

Bu ülkeler; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Fransa, Almanya, İzlanda, Yunanistan, Macaristan, Letonya, İtalya, Litvanya, Hollanda, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Slovakya, Portekiz, Slovenya, İsveç, İsviçre, İspanya ve de Lihtenştayn olarak sıralanmaktadır.

Ancak Avrupa Birliği’ne bağlı olup Schengen bölgesi civarında bulunmayan ülkeler de vardır: İrlanda, Bulgaristan, Birleşik Krallık, Romanya, Hırvatistan ve de Kıbrıs’tır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, aynı zamanda uygun kurumlar tarafından verilen ve de birliğe bağlı ülkeler içerisinde gezmeye izin veren vize türü olmaktadır. Kişiler schengen bölgesini oluşturmakta olan ülkelere schengen vizesi belgesi ile giriş yapılabilir. Şartlara bağlı olarak schengen Vizesi ile birden çok ülke de ziyaret edilebilir.

Bu vize kısa süreli yani C tipi vize ve de uzun süreli yani D tipi vize olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli olan schengen vizesi, genel olarak turistik ya da iş amaçlı olan kısa süreli seyahatlerde kullanılır. Uzun süreli vize ise öğrenim, çalışma ya da aile birleşimi gibi D tipi uzun süreli seyahatlerde kullanılmaktadır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Dünyada Şubat 2020 tarihi itibari ile schengen vizesi üyesi ülkelere internet üzerinden elektronik başvuru yapılabilmektedir. Vize başvuru formunu elektronik ortamda doldurup imzalayarak başvurular iletilebilir.

Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, öncelikle ilgili olan kurumun talep ettiği evrakları temin ettikten sonrasında internet üzerinden bir e-randevu alarak işlemlerini tamamlayabilir.

Vizeyi aldıktan sonrasında birlik üyesi ülkeler arasındaki izin süreniz dahilinde dolaşmanız mümkündür. Buradaki önemli nokta ise, ilk girişin vize alınmakta olan ülkeden yapılması gerektiği şeklindedir. Daha sonrasında ise vize süresine göre diğer ülkelere de giriş yapmanız mümkündür.

Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Schengen vizesi evrakları, ülkeden ülkeye göre istenen şartlar farklılık gösterse dahi Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerin talep ettiği evraklar genellikle aynıdır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Schengen vizesi başvuru formu, pasaport, biyometrik fotoğraf, uçak bileti rezervasyonu, ikametgah, otel rezervasyonu, yurtdışı seyahat sigortası, nüfus cüzdanı, pasaport fotokopisi ve banka hesabı bilgileri şeklindedir.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır