Bulgaristan’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Bulgaristan’a hiç seyahat ettiniz mi? Bulgaristan’da nereler gezilir biliyor musunuz. Açıkçası, Bulgaristan’ın zenginliklerini keşfetmek uçsuz bucaksız yeşilliklere, olağanüstü manzaralara, zengin bir tarih ve kültüre şahit olmak demektir. Bulgaristan’da muhteşem bir geziye çıkmak isterseniz birbirinden güzel şehirlerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. İşte, Bulgaristan’da görülmeye değer 5 güzel şehir:

  1. Güzel Başkent Sofya

Bulgaristan’ın muhteşem güzelliklere sahip başkenti Sofya, yürüme mesafesinde bulunan ve kesinlikle görülmeye değer turistik destinasyonlara ilave olarak iç içe bir şehir merkezine, şirin kafe ve restoranlara sahip harika bir metropoldür. Başkent Sofya’ya ayak bastığınızda, Vitosha Dağı’nda ortaya çıkan etkileyici gün batımlarını ve manzaralarını izlerken, en ünlü yerlerinden bazılarını keşfetmek isteyeceksiniz. Şüphesiz, birçok turisti cezbeden Sofya’nın kendine özgü zenginlikleri var. Boyana Banliyöleri, Ulusal Tarih Müzesi, Vitosha Doğa Parkı, Borisova Gradina Central Park ve ünlü Katedral Aziz Alexander Nevski, bu şehrin en dikkat çekici yerlerin sadece küçük bir kısmını temsil ediyor. Ayrıca macera severler, başkentten sadece 0,6 km uzaklıkta bulunan Vitosha dağında kayak ve snowboard gibi birçok kış sporu yapabilirler.

  1. Bulgaristan’ın İkinci Büyük Şehri Plovdiv

Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Plovdiv, belki de yerli halk için bile en çarpıcı ve en gözde şehirlerden biridir. Plovdiv’i ziyaret etmek yepyeni bir dünyaya adım atmak, olağanüstü Roma Amfitiyatrosu ile geçmişin izlerini aramak, MS 2. yüzyıldan kalma, Etnografya Müzesi veya Bulgaristan Ulusal Canlanmasının sembolü ve ülkenin derinliklerinin bir başka sayfası olan Balabanov Evi ile zamanda yolculuk yapmak anlamına gelir. Plovdiv, bugün bile çok iyi korunmuş olan Eski Şehir Mahallesi’nin eşsiz mimarisiyle sizi kesinlikle hayrete düşürecektir. Eski Kent Mahallesi’nde yürümeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında kesinlikle unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız.

  1. Zengin Tarihiyle Plevne

Bir tarım bölgesinde kurulmuş olan Plevne kenti, büyük bir kültürel ve ekonomik merkez olarak kabul edilebilir. Gerçekten köklü bir tarihe sahip olan Plevne, zengin kültürünün yanı sıra muhteşem manzaraları ile tanınan seçkin bir şehirdir. Plevne, sıra dışı ruhu, kültürel mekanları, eşsiz sanat galerileri ve çok daha fazla güzelliği ile sayısız uluslararası ziyaretçiyi kendine çekiyor. Plevne, inanılmaz derecede zengin bir mirasa ve nefesinizi kesecek harika kültürel simge alanlarına ev sahipliği yapıyor.

  1. Aristokratik Şehir Ruse

Ruse, Bulgaristan’ın en aristokrat görünümlü şehridir. Tuna Nehri üzerinde bulunan bu bölge, 18. – 19. yüzyıl dönemindeki Ulusal Canlanma döneminde ve 1878’de gerçekleşen ülkenin kurtarılmasından sonra önemli bir merkez olmuştur. Ruse, Bulgaristan’ın Orta Avrupa’dan gelen tüm mimari ve kültürel etkilere açılan kapısı konumundadır. Şehir Barok ve neoklasik tarzlarda güzel bir mimariye sahiptir. Tuna Nehri’nde bir tekne gezisine çıkabilir ya da nehir boyunca yürüyebilirsiniz. Ruse’ta daha uzun süre kalacaksanız, UNESCO tarafından tanınan kiliseler, şapeller ve manastırlardan oluşan bir kompleks göreceğiniz Ivanovo’nun Rock-Hewn Kiliseleri’ne günlük bir gezi yapabilirsiniz.

  1. Deniz Başkenti Varna

Bulgaristan’ın en iyi yaz destinasyonlarından biri olan Varna, genellikle ülkenin deniz başkenti olarak anılır. Yaz aylarında, turistleri ağırlamak için birçok etkinlik ve festivalle dolu hareketli bir şehir haline gelir. Uluslararası bale yarışması, caz festivali, folklor festivali ve bir kaç müzik festivali vardır. Kentin en güzel yerlerinden biri olan Sea Garden, özellikle yerlilerin yürüyüşe çıkmayı çok sevdiği bir yerdir. Yeterince sarı kumlu plajlara, denize ve güneşe doyduğunuzu farkettiğiniz zaman, Ulusal Denizcilik Müzesi, Arkeoloji Müzesi veya Varna Akvaryumu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, Bulgaristan hemen yanıbaşımızda turist akınına uğrayan muhteşem güzellikleri ile önemli bir cazibe merkezi olarak karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz