Macaristan’da Gezilecek, Görülmesi Gereken Şehirler

Macaristan’da Gezilecek, Görülmesi Gereken Şehirler
web tasarım

Macaristan ülkesi Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Macaristan’a geziye gidebilmek için Schengen vizesi sahibi olunmak gerekmektedir. Gezi severler macaristan’da nereler gezilir diye kısa bir araştırma yapıp Macaristan’a öyle giderlerse daha iyi olacaktır.

1-Macaristan’da Görülmesi Gereken Şehirler

Macaristan gezisine çıkacak olan turistlerin ülkede görmesi gereken şehirler:Budapeşte, Pecs, Debrecen, Eger, Szeged, Estergon gibi şehirlerdir.

2-Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler

Budapeşte şehri Macaristan’ın başkentidir. Doğunun Paris’i olarak anılan şehir kültürel açıdan oldukça zengindir. Termal kaynak açısından zenginlik barındırdığı içinde Hamamlar Şehri olarak anılmaktadır.

Gece hayatı bakımından da ünlü bir şehirdir. Budapeştede gezilmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır:

Buda Kalesi(Budin Kalesi), Parlamento Binası, Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion), Aziz Stefan Bazilikası, Zincirli Köprü(Chain Bridge), Labirent Mağara, Trinity Meydanı, Macar Askeri Tarih Müzesi, Macar Müzik Müzesi, Matthias Kilisesi, Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar(heykeller), Margaret Adası(Margit-sziget), Tuna Nehri, Kahramanlar Meydanı(Hősök Tere), Sanat Müzesi(Kunsthalle Museum), Güzel Sanatlar Müzesi (Szépművészeti Múzeum), Heviz Gölü, Balaton Gölü, Dohány Sokağı Sinagogu, Szentedre Kasabası, Gellert Tepesi, Andrassy Caddesi, Aziz Gellert Anıtı, Elizabeth Köprüsü, Özgürlük Anıtı, Szechenyi Termal Hamamı Büyük Market, Milenyum Anıtı, Vaci Utca Caddesi, Thonet Evi, Balıkçı Kız Çeşmesi, Hermes Çeşmesi, Küçük Oğlan Çeşmesi, Terör Evi Müzesi, Vajdahunyad Kalesi ve daha fazlası tarihi ve kültürel eserler yer almaktadır.

3-Pecs’de Görülmesi Gereken Yerler

Hırçvatistan tarafına yakın olan bir şehridir. Geçmişte bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için tarihi ve turistik değerler açısından oldukça zengindir. Ülkenin eğitim merkezlerindendir. Pecs şehrinde gezilecek yerler şunlardır: Belediye Binası, Yakovalı Hasan Paşa Camii, Azizler Kilisesi, Pecs Şehir Tarih Müzesi, Paşa Gazi Kasım Camii, Dominik Evi ve Kilisesi, Parish Katedrali, Gözetleme Kulesi, Piskopos Kalesi, Kalvinist Kilisesi, Mezarlık Şapeli, Dömör Kapısı, Lyceum Kilisesi ve Manastırı, Hotel Nador, Neo-Romaneks Katedrali, İdris Baba Türbesi, Lenau Evi gibi gezilecek eserler yer almaktadır.

4-Eger’de Görülmesi Gereken Yerler

Macaristan’da tarihi taş devrine kadar dayanan şehridir. Eger şehrinde görülmesi gereken yerler şunlardır: Dobo Ter(Ana Meydan), Eger Kalesi, Minorit Kilisesi, Marzipan Müzesi, Eger Minaresi, Eger Bazilikası, Lyceum ve Sihirli Kule, Güzel Kadınlar Vadisi, Town Under the Town, Aziz Nikolas Kilisesi, Eger Termal Hamamları, Aziz John Kilisesi, Egerszalók gibi tarihi ve kültürel eserleri vardır.

5-Debrecen’de Görülmesi Gereken Yerler

Macaristan’ın üniversite şehridir. Debrecen Üniversitesi sayesinde öğrenci nüfusu fazladır. Debrecen şehrinde gezilmesi gereken yerler şunlardır: Nagytemplom Kilisesi, Nagyerdo Şehir Parkı, Debrecen Hayvanat Bahçesi, Nagyerdei Stadyumu, Puszta Animal Park, Debrecen Müzeleri, Büyük Kilise, Devrim Beyaz Gül Anıtı, Csanak Evi, Mali Saray, Kossuth Meydanı, İrinyi Evi gibi yerler gezilebilecek yerleridir belirtmektedir.

6-Sgezed’de Görülmesi Gereken Yerler

Macaristan’ın diğer bir şehri olan Szeged’de gezilip görülecek yerler şunlardır: Arad Martyrs Meydanı, Belediye Binası, Ağıt Köprüsü, Kara Para Müzesi, Dugonics Meydanı, Klauzal Meydanı, Paprika Müzesi, Adak Kilisesi, Sgezed Üniversitesi, Sgezed Hayvanat Bahçesi, Ulusal Tiyatro ve Su Kulesi gibi yapılardır.

7-Estergon’da Görülmesi Gereken Yerler

Macaristan’ın ilk başkenti olmak özelliğine sahiptir.Aynı zamanda ülkenin dini merkezidir. Gezilecek yerler ise: Estergon Kalesi, Estergon Bazilikası, Karanlık Kapı, Kraliyet Sarayı, Kereszteny Müzesi, Vizivaros(Su Şehri), Maria Valeria Köprüsü, Aziz Anne Kilisesi, Parish Katedrali, Eski Rahibe Okulu, Visegrad, Szentedre gibi yerler Estergon şehrinin gezilecek yerleri arasındadır.

Macaristan gezisine çıkan kişilerin belirtilen şehirleri ve o şehirlerdeki tarihi ve kültürel eserleri ve daha fazlasını gezip görmeleri tarih bilinci ve geçmişi bilme adına güzel bir gezi olacaktır.

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır