Seyahatlerini Ölümsüzleştirin, Gezginler için Not Alma Rehberi

13.03.2023
19
Seyahatlerini Ölümsüzleştirin, Gezginler için Not Alma Rehberi
sosyal medya yönetimi

Not alma, gezginler için ustalaşması gereken temel bir beceridir. Hafızaya güvenmek her zaman ideal değildir ve özellikle yoldayken zihinleri duyusal aşırı yüklenme kasırgasına kapılan seyahat yazarları için tehlikelidir. Üstelik zaman, anılarımızı yalanlarla süsleyebilir veya tamamen silebilir.

Deneyimleriniz ve anılarınız tazeyken not almak önemlidir. Aldığınız notlar ham veriler, ayrıntılar, gelip geçici duyumlar ve filtrelenmemiş düşüncelerdir. İşinizi detaylandırdığınızda biraz ekstra dikkat, geliştirme ve cilalamanın ardından parlama potansiyeline sahip kaba taşlar gibidirler.

Bu makale, gezginlerin ve seyahat blog yazarlarının yoldayken not almak için kullanabilecekleri üç aracı ele almaktadır.

Defterler

Seyahat yazarlarının not tutmasının klasik yolu kalem ve kağıt kullanmaktır. Evden çıkarken yanımda küçük bir defter taşımayı seviyorum. Aslında, şu anda cebimde bir tane var.

Ancak yanınızda bir not defterinizin olması, her biri hakkında kapsamlı ve ayrıntılı notlar almanız gerektiği anlamına gelmez. İyi seyahat notları almak, not alan kişinin neyi kaydedeceği konusunda seçici ve kayıt yapma biçiminde verimli olmasını gerektiren bir beceridir. Demek istediğim, sadece en önemli

Daha önce de belirttiğim gibi, yolda aldığınız notların rafine edilmesi ve cilalanması gerekecek. Seyahat yazarları arasında yaygın bir uygulama, günün sonunda bu ham notları paketinden çıkarmak ve ete kemiğe büründürmektir.

Henüz sahip değilseniz, gezi notlarınız için küçük bir defter ve mobil cihaz veya bilgisayar kullanmıyorsanız açıklama için daha büyük, daha dayanıklı bir defter satın alın.

Hangi markayı seçerseniz seçin, küçük, hafif ve yanınızda rahatça taşıyabileceğiniz bir defter seçin. Ayrıca seçeceğiniz defteri bir deri defter kılıfı kılıfı ile koruyarak seyahetlerde zarar görmesini önyebilirsiniz. Son ihtimal de içine cep boyu bir defter sığabilen deri kalemlik olabilir.

Akıllı telefonlar

Seyahat yazarı Bruce Chatwin The Songlines adlı kitabında, sevdiği Moleskine’i kaybetmekten korkuyordu: “Pasaport kaybetmek, endişelenecek en son şeydi: bir defter kaybetmek bir felaketti.”

Bugün daha fazla insan, günlüklerini kaybetmekten çok mobil cihazlarını kaybetmekten endişe duyuyor;

Mobil cihazlar, kısmen Evernote ve iOS Notes gibi uygulamaların sahip olduğu özellikler nedeniyle not alma pratiğinde devrim yarattı. Not alan kişiye, yazılı notlar ve kesin konum bilgilerinin yanı sıra ses, video ve fotoğraf çekme yeteneği verir.

Mobil not almanın en büyük avantajlarından biri elbette otomatik bulut yedeklemeleridir. Böylece bir dizüstü bilgisayarı veya aygıtı kaybetmek daha az sorun haline gelir. Ancak dezavantajlar var.

Bununla birlikte, not almak için mobil cihazınızı kullanmak, mobil cihazlarınıza daha fazla bağlı kalacağınız anlamına gelir. Dikkat dağıtıcı unsurlar ve bildirimler sizi işinizden uzaklaştırabilir.

Konuştuğum bazı seyahat gazetecileri, daha sonra yazarken deneyimlerini hatırlamak için geri döndükleri videoları paylaşmak ve arşivlemek için Instagram gibi uygulamaları kullanıyor. Ve bazı seyahat blogcuları, WordPress uygulamasını kullanır ve notları doğrudan bir taslak olarak kaydedip daha sonra düzenledikleri bir taslak gönderiye yazar.

Hangi not alma uygulamasını kullanırsanız kullanın, yardımcı olabilirler. Ancak (bize gelenekçiler deyin), elle yazılmış notların özel bir yanı olduğunu düşünüyoruz. Ve bazı araştırmalar, elle not almanın hafızaya yardımcı olmak gibi faydaları olduğunu öne sürüyor .

Ses kayıt cihazları

İster inanın ister inanmayın, birçok seyahat yazarı hala diktafon olarak da bilinen ses kayıt cihazlarını kullanıyor. Bir zamanlar mikro kasetlere güveniyorlardı, ancak şimdi mikro SD kartlar gibi flash ortamlara kayıt yapıyorlar ve kayıpsız FLAC ve MP3 formatlarında kayıt yapabiliyorlar.

Ses kaydı herkesin yapabileceği bir şey değil ama 10 dakikada yazabileceğinizden çok daha fazla kelime konuşabileceğinize bahse girerim.

Metin tabanlı notlar gibi, sesli not notlarının da detaylandırılması, ambalajından çıkarılması, rafine edilmesi ve düzenlenmesi gerekecektir. Ancak sesli notlar ve ses kayıt cihazları, çok sayıda malzemeyi hızlı bir şekilde almanın harika bir yoludur. Tabii ki, seyahat ettiğiniz mekanın seslerini gerçekten kaydedebilmenin ve kendi sesinizde söylenmemiş duygusal ipuçlarını duyabilmenin ek faydasını elde edersiniz.

Birçok akıllı telefonun saygın ses kayıt uygulamaları olsa da, ses kalitesi sizin için önemliyse iyi bir cihaza para harcamayı düşünün.

Gezi yazarları için not alma tüyoları

  • Yazılı veya sesli notlarınızda daima tarihi ve yeri belirtin
  • Her günün sonunda notlarınızı detaylandırın
  • Beş duyunun tümüne dikkat edin
  • İç dünyanıza dikkat edin: duygular, düşünceler vb.
  • Not diyalogu; insanların ne söylediğine ve nasıl söylediğine dikkat edin
  • Hızlı ve kısa yazın
  • Biri size bir tavsiye verirse, kaçmayacağına güveniyorsanız, bırakın defterinize yazsınlar .

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, ham notları mümkün olan en kısa sürede düşünmek ve paketinden çıkarmak önemlidir. Yatmadan veya kahvaltı etmeden önce gününüzün bir veya iki dakikasını ayırın ve notlarınızı detaylandırın. Bu, bir yazar olarak daha dürüst ve üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır