Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

1

Kamp yapmak hem daha ekonomik bir tatil seçeneği hem de farklı bir tatil konseptidir. Denize kıyısı olan ormanlık alanlar için Türkiye’nin en iyi kamp alanları diyebiliriz. Doğa ile iç içe yaşarken aynı zamanda tuzlu suyun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

1.Kelebekler Vadisi Kamp Alanı, Fethiye Muğla

Kelebek Vadisi Fethiye’nin Faralya Köyü’nde yüksek tepelerin arkasında kalarak kendini korumuş bir doğa harikası. 8 Şubat 1995 yılında 1.derece sit alanı ilan edilmesiyle imara kapandı. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevreli vadi ismini 80’den fazla barındırdığı kelebek türünden almaktadır. Kelebekler vadisinde koy turları oldukça meşhur. Samanlık, Şövalye Adası, Akvaryum, Dalyan, Hillside, Kızılada ve Çalış Plajlarını kapsayan birçok tur mevcuttur. Kelebek Vadisi yapısı gereki dağ yürüyüşü ve tırmanış sporlarına da bünyesinde yer vermektedir. Kelebek Vadisinde kamp yapmak için vadide kamp işletmesi bulunmaktadır. Kamp işletmesinde çadır ya da bungalov tarzı evleri tercih edebilirsiniz. Kamp alanında duş, su, tuvalet ve elektrik mevcuttur.

2.Cunda Adası Ada Camping Kamp Alanı, Ayvalık Balıkesir

Ada Camping Cunda adasının arkasında denizin en temiz olduğu yerde bulunan kamp alanıdır. Ada Camping kamp alanında ister çadır ister karavan ile konaklayabilirsiniz. Arzu etmeniz halinde ahşap bungalov tarzı evlerde kalabilir ya da karavan kiralayabilirsiniz. Cunda adası sahip olduğu doğal güzellikler ve turistik olanakları ile Ege’nin en hareketli adasıdır. Cunda sahili, âşıklar tepesi, Sevim ve Necdet kent kitaplığı, Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M.Koç Müzesi), taş kahve, despot evi, ayışığı manastırı, tımarhane adası mutlaka görülmeden gelinmemesi gereken yerler arasındadır.

3.Bozcaada Ada Camping Kamp Alanı, Bozcaada Çanakkale

Bozcaada Ada Camping adada bulunan tek kamp alanıdır. Denize yürüme mesafesinde olan kamp alanında bungalov tarzı ahşap ev ya da çadırda kalmayı tercih edebilirsiniz. Kampta ortak kullanımda 8 duş ve 8 tuvalet bulunmakta olup gün boyu açık kafeteryası mevcuttur. Kamp konaklayanlar hariç günü birlik gelenlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bozcaada’ya gidildiğinde görülmesi gereken yerler listesinde rum meyhanesi, Bozcaada kalesi, Bozcaada müzesi, şarap fabrikaları, Polente feneri, rüzgârgülleri, ayazma manastırı, Meryem ana kilisesi ve Bozcaada plajları gelmektedir.

4.Asos Club Beyaz, Asos Çanakkale

Assos Club Beyaz, Assos bölgesinin sakin koylarından Kadırga Koyu’nda konaklama ve restaurant olarak hizmet vermektedir. İşletme zeytin ağaçlarının arasına kurulu işletme konaklayan misafirleri için şezlong ve şemsiye hizmet sunmaktadır. Bungalov tarzı ahşap evlere sahiptir. Kadırga Koyu civarında gezebileceğiniz tarihi ve doğal mekânlar arasında Assos’un merkezi Behram köyünde taş evler ve tarihi binalar mevcuttur. Tapınakta gün batımını izleyebilir, Küçükkuyu’ya giden sahil yolundan Sazlı Köyü’ne kadar bisiklet gezisi yapabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Dalyan’daki Alexandra Troy’a, Hasanboğuldu ve Düden şelaleleri, Güre termal suları, Ayazma plajı, Sivrice ve Sokak ağzı koyları, rum evleri, Adatepe zeytinyağı fabrikası, Tahtakuşlar köyündeki Etnografya müzesi yer almaktadır.

5.Kabak Koyu Kamp Alanı, Fethiye Muğla

‘’Bin yıldızlı tatil arıyorsanız Kabak doğru seçenek’’ sloganıyla ünlü kabak koyunda çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. İster kamp alanlarından birinde çadır kurarak ister iseniz bungalov tarzı ahşap ev kiralayarak konaklama yapabilirsiniz. Yalnız Kabak koyunda kamp alanları haricinde çadır kurmak yasaklanmış durumdadır. Kuruduğunuz çadırı dolaşan gece bekçisi kaldırmanızı isteyebilir. Kabak koyu taşlık bir sahile sahiptir. 800 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklarla çevrili kanyon biçimindeki vadi ender rastlanan bir jeolojik yapıya sahiptir. Bitki ve hayvan türlerinin başka yerlere göç etmesini engelleyen yüksek kayalar, akarsu ve denize sahiptir. Daha önce hiç ateş böceği görmemiş iseniz Kabak Koyu bunun için birebirdir. Çadırınızın içinden bile dışarıda ki ateş böceklerini fark edebilirsiniz.

6.Akyaka Orman Kampı, Ula Muğla

Denize sıfır ormanlık alan içindeki kamp alanında 8 adet koy bulunmakta ve her koydan rahatça denize girilebilmektedir. Kamp alanı Gökova Körfezine bakmaktadır. Kamp alanında sınırlama olmayıp istenilen yere çadır kurulabilmektedir. Kamp alanı tuvalet, sıcak duş, çamaşırhane ve bulaşıkhaneyi bünyesinde barındırmaktadır. Arzu ederseniz elektrik kullanabilmektesiniz. Ücretlendirme kullandığınız kadar elektrik üzerinden yapılmaktadır. Orman kampı içinde çadır veya karavanla ya da arzunuza göre taş ev veya kagir evlerden birini seçerek konaklama yapabilirsiniz. Akyaka sahili mavi bayrağa sahiptir. Yelken, yamaç paraşütü gibi birçok su sporu kamp içerisinde mevcuttur. Mavi turlara katılıp çevredeki diğer koyları gezebilirsiniz. Çınar koyu ve Akbük koyu mutlaka görülmesi gereken koylar arasındadır.

7.Çabucak Orman Kampı, Marmaris Muğla

Çabucak orman kampında çadır ya da karavan ile konaklama yapabilirsiniz. Ücreti dâhilinde elektrik, su, duş gibi olanakları kullanabilirsiniz. Piknik alanı mevcuttur. Bu sebeple kamp alanında ızgara yapmak serbesttir. Fakat malzemeleri kendiniz tedarik etmelisiniz. En yakın market 20 km uzaklıkta. Bu sebeple kampa gelirken hazırlıklı olmakta fayda var. Fakat tesisin hemen karşısında her sabah köylüler tarafından kurulan bir pazar yeri mevcut. Taze meyve ve sebzeleri buradan temin edebilirsiniz. Kamp alanında voleybol ve basketbol sahası ile bilardo ve langırt gibi oyunlar bulunmakta. Doğa yürüyüşü yapılabilecek harika patikalara sahip. Kamp içerisinde çöpler günlük olarak toplanmakta. Ulaşım için her saat başı Marmaris’ten tesise, tesisten Marmaris’e kalkan dolmuşlar mevcut. Taksi kullanmak isterseniz kampa çok yakın taksi durağı bulunmakta.

1 Yorum

  1. Makalenizdeki kamp alanları hakkında daha fazla detay verebilir misiniz? Özellikle Kabak Koyu Kamp Alanı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Kamp yapmayı düşünüyorum, ama nasıl bir yer olduğunu merak ediyorum. Teşekkür ederim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz